zápis skutečného vlastníka u Po zapisovaných do OR

  • Publikováno 10/12 2018

Přeji dobrý den,

na konci října jsem upozorňoval na povinnost zápisu skutečného vlastníka (fyzické osoby) u příspěvkových organizací zapsaných v obchodním rejstříku. V upozornění i dokumentu jsem uváděl, že by se měl zapisovat ředitel příspěvkové organizace.

Stejný závěr uvedl následně například i Svaz měst a obcí:

http://www.smocr.cz/cz/oblasti-cinnosti/sprava-obce/povinna-evidence-skutecnych-majitelu-pravnickych-osob.aspx

Nicméně v praxi se objevily diskuse, zda by se neměl zapsat například starosta (tedy statutár zřizovatele, nikoliv statutár příspěvkové organizace). Například od kolegyně (ekonomky jednoho městského úřadu) jsem obdržel informaci, že takto se uvažovalo například na KS Hradec Králové. Další kolegyně mi poslala e-mail z Helpdesku registru skutečných majitelů - odpověď je velice zajímavá. - když budu parafrázovat - "má se zapsat statutár organizace (to by byl ředitel), nicméně zápis starosty neznamená, že by se jednalo o chybný postup".

Zkoušel jsme oslovit SMO s tím, zda by nezkusili situaci vyjasnit u MVČR - reakci zatím nemáme.

Očividně zde narážíme na to, že určení fyzické osoby jako skutečného vlastníka nedává u PO smysl a kterákoliv osoba tam bude uvedena, tak to bude "neodpovídající". Takže asi skončíme s tím, že se tam prostě někdo zapíše (zákon podle mne spíše směřuje ke statutárovi PO). Pokud by se objevily nějaké konkrétnější oficiální informace, budu o tom informovat.

 

Zpět na domovskou stránku