Dotaz SMO a odpověď GFŘ na převod pozemků

  • Publikováno 9/1 2019

Přeji dobrý den,

ze strany Svazu měst a obcí byl položen dotaz na GFŘ týkající se problematiky převodu pozemků, které nikdy nebyly používány k ekonomické činnosti (může se jednat o nejrůznější volné plochy v rámci obcí ...). Ve své odpovědi GFŘ připustilo, že by se za podmínek definovaných v odpovědi mělo jednat o převody mimo režim DPH (tedy ani by nedošlo k testování na podmínky §56) - tedy mělo by se jednat o významné zúžení rozsahu pozemků, které by podléhaly zdanění (uvědomujeme si, že finanční úřady mají tendenci postupovat výrazně extenzivněji v porovnání s touto odpovědí).

Příslušný dotaz a odpověď najdete na webu Svazu měst a obcí - odkaz zde:

http://www.smocr.cz/cz/oblasti-cinnosti/financovani-obci/stanovisko-gfr-k-vymezeni-hranice-ekonomicke-cinnosti-uzemnich-samospravnych-celku-v-pripadech-prevodu-nemovitosti.aspx

Dokumenty jsou také k dispozici v rámci neplacených dokumentů na našich stránkách. Chtěl bych poděkovat jak SMO, tak i GFŘ za aktivní a konstruktivní přístup k řešení této problematiky a také i kolegům za pomoc při formulaci dotazu.

Upozorňuji na to, že odpověď by měla být využitelná i na prodeje jiného majetku (tedy i mimo nemovitosti), který nebyl využíván k ekonomické činnosti. 

 

Zpět na domovskou stránku