zákon o DPH - stav projednávání

  • Publikováno 13/3 2019

Poslanecká sněmovna včera večer schválila daňový balíček ve svém původním znění (tedy zamítla senátní pozměňovací návrhy). To mimo jiné znamená, že změna sazeb u tepla je až od 1. 1. 2020 a navrhované změny sazeb DPH v některých oblastech (dodávka vody, stravování ...) zůstaly také v novele k EET, která je teprve po 1. čtení v Poslanecké sněmovně (tedy změny sazeb u těchto komodit v průběhu 2019 jsou krajně nepravděpodobné).

Pokud se týká účinnosti novely - nevím, jak je to vymyšleno, neboť novela by měla platit první den čtvrtletí po vydání ve sbírce zákonů (tedy teoreticky buď 1. 4. 2019 nebo 1. 7. 2019). Skoro se mi jako pravděpodobnější jeví termín 1. 7. 2019 - ale to jsou jen mé odhady (nyní jde novela na podpis k presidentovi ...).

Ve vazbě na tuto novelu začínám do dokumentů vkládat aktualizace manuálů k DPH (předpokládám,  že snad do konce dubna bych to měl mít vše hotové). Zatím jsem se věnoval manuálu č. 1 a 2 - přitom u manuálu č. 2 jsou velké zásahy, v rámci kterých mimo jiné vysvětluji poslední vývoj v diskusi kolem úplaty a prodeje majetku.  Snažím se doplňovat aktualizovanou judikaturu - uznávám, že je to těžké čtení, ale hrozně důležité. 

Zpět na domovskou stránku