Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
prosím o odpověď na dotaz: dopočítala jsem se, že náš obrat je do 1 mil. Kč. Tedy nemůžeme zrušit registraci v rámci přechodných ustanovení. Z Vašeho videa chápu, že neumíme zařídit, aby se zrušení registrace k DPH uskutečnilo k poslednímu dni měsíce? Anebo to lze zařídit.
Děkuji za odpověď.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
prosím Vás započítává se do obratu pro DPH (nyní z důvodu zrušení registrace) částka za zaplacené jistiny (zálohy) stravného cizích strávníků. Z těchto zaplacených záloh se odvádí DPH v den přijetí jistiny-zálohy a jsou vyúčtovávány až v následujícím roce, případně při skončení stravování v průběhu roku.
A za druhé, jestli-že jsme z úhrad od žáků za tzv. neodhlášené obědy neodváděli v průběhu let DPH, protože jsme to považovali dle výkladu určité lektorky za náhradu škody. Pak tuto položku asi nemůžeme zahrnout do obratu? Žákům účtujeme jen náhradu režijních a mzdových nákladů, neúčtujeme jim ziskovou přirážku.
Děkuji za odpověď.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, pane inženýre,
obracím se na Vás s prosbou o radu při zařazení majetku do odpisových skupin a klasifikací. Jde o 3 níže uvedené položky.
Laserový plotr v ceně 140 tis. Kč - zařízení pro vyřezávání do kovu, dřeva, kůže.
- spadá do II. (26.70.23) nebo IV. odp. skupiny (28.41.11)?
Kolotoč pro družinu - cena nad 40 tis Kč.
- spadá do II. odp. skupiny, které klasifikace 32.40.31?
Svářecí simulátor v ceně cca 500 tis. Kč
- spadá také do II. odp. skupiny (27.90.11)?
Jsme škola, PO - máme pouze účetní odpisy.
Děkuji moc za radu.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
jsme PO - základní škola zřízená městem. V letošním roce to vypadá, že z hlavní činnosti budeme ve ztrátě z důvodu zvýšení cen energií. Máme tvořen rezervní fond z kladného výsledku hospodaření min. let.
Prosím jak postupovat:
a) nakoupili jsme počítače ve výši 500 tisíc, nejde o soubor majetku, každý počítač má své inventární číslo - mohu tento nákup proúčtovat vůči rezervnímu fondu, abych celkovou ztrátu snížila o 500 tisíc? Účtovala bych 413/648.
b) prosím jak postupovat na konci roku?
Mohu sama proúčtovat RF k 31.12. ve výši ztráty 413/648 a tím mít výsledek hospodaření z hlavní činnosti nula nebo musím vykázat ztrátu a až následující rok při rozdělení HV požádat o krytí ztráty z rezervního fondu zřizovatele. Tedy účet 431 by byl záporný a po schválení uce závěrky v květnu 2023 bych ho převedla na účet 432 a zároveň poté proúčtovala přes účet 413/432.
Jelikož čerpám fakticky peníze naspořené v RF již v roce 2022, raději bych volila variantu proúčtovat ztrátu vůči RF k 31.12., abych tím nezkreslovala Rozvahu k 31.12, ale nevím zda uvažuji správně.
Musím o případném krytí ztráty z RF informovat zřizovatele? Zřizovatel mi nestanovil metodiku ani pravidla čerpání v případě ztráty.
Velice děkuji za Vaši odpověď a vysvětlení
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu, jak naložit s následujícím:
v roce 2016 jsem na základě mně dostupných informací zaúčtovala PD na rekonstrukci WC ve výši 44 770,- na účet 042 s tím, že realizace bude zřejmě až v roce 2017. Od té doby se zatím nic nezrealizovalo, zřejmě kvůli financím, ale p.ředitel to má pořád v plánu. Kontrola nás upozornila, že bychom s tím měli nějak naložit vzhledem k době po jakou to na 042 "leží". Pokud bych to chtěla z 042 odúčtovat, byla by to zmařená investice, nebo by se z toho dal "udělat" nehmotný majetek?
Pokud budete chtít další info, zjistím od kolegyně a ráda poskytnu.
Děkuji mnohokrát.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, jsme střední škola, příspěvková organizace. V rámci programu Erasmus+ jsme se v minulosti účastnili přeshraniční spolupráce se zahraničním partnerem. Německý zahraniční partner byl hlavní žadatel, podepisoval grantovou smlouvu na svoji část s německým poskytovatelem grantu, naše škola podepisovala grantovou smlouvu na svoji část v ČR s Domem zahraniční spolupráce (DZS). Aktuálně realizujeme nový projekt. V roce 2022 však program Erasmus tuto přeshraniční spolupráci upravil tak, že smlouvu s programem podepisuje pouze německá škola, naše škola je v rámci grantu uvedena v jakési příloze č. 2 nového grantu. Německý partner nám aktuálně zaslal 1. zálohu na realizaci grantu. V tuto chvíli nemáme žádnou podepsanou smlouvu o přijetí grantu/transferu. Dle informací DZS se ani v budoucnu nepočítá, že by naše škola měla nějaký přímý smluvní vztah s DZS nebo obdobným partnerem v Německu jakožto poskytovatelem grantu. Doporučení DZS je podepsat "nějakou" dohodu s německou školou. Není mi jasné jakou formu by dohoda na přeposlání části finančních prostředků z grantu měla mít, ani koho pak budeme uvádět v PAP jako poskytovatele - škola v Německu, Erasmus (poskytovatel) v Německu. Bude to transfer (může německá škola poskytnout transfer?) nebo dar nebo nějaká úplně jiná forma? S tímto tématem souvisí ještě ještě 2. část dotazu. V rámci grantu se budou realizovat 2 výukové roboty. Naše škola bude realizovat v robotech skelet, německá škola elektroniku. Cílem do budoucna je provozování těchto robotů v rámci výuky, což znamená, že část našeho majetku pošleme do Německa a naopak část majetku přijmeme z Německa. Je řešením přijetí a poskytnutí výpůjčky?
Děkuji za Váš názor/nápad
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den pane Nejezchlebe,
obracíme se na Vás s dotazem, zda by jste nám mohl vysvětlit, jestli bychom neměli vyplňovat výkazy E.3.přehled o peněžních tocích a E.4. přehled o změnách vl. kapitálu,dle par.20 zák.563/1991 Sb..
Již v loňském roce jsme měli výnosy přes 80 mil.- všechny 6.. účty i včetně dotací – je to pro nás čistý obrat? Co pro nás PO znamená prodejní sleva? Předem moc děkujeme za odpověď.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den pane inženýre,
jsme příspěvková organizace zřízená USC a máme ve správě veřejné osvětlení. Nyní dle rozhodnutí rady města vyměňujeme sodíkové žárovky za LED žárovky. Na tuto konkrétní akci nemáme příspěvek a proto fakturujeme jako hospodářskou činnost v klasickém režimu DPH - odsouhlasená cena + 21% DPH. Zřizovatel fakturaci s DPH rozporuje, s tím že se jedná v oblasti veřejného osvětlení za výkon správní činnosti a tudíž bez DPH.
Prosím o radu.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
prosím o radu s účtováním. Jsme příspěvková organizace, dostali jsme pokutu za přestupek od zemského archivu za skartaci archiválií.
Děkuji za radu.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
prosím o radu. Při převodu svěřeného majetku zpět zřizovateli u fikce dodání mám použít jako základ daně cenu ze znaleckého posudku nebo kupní cenu?
Kupní cena je totiž vyšší o cenu znaleckého posudku a může se někdy stát, že majetek bude prodán i za cenu vyšší/nižší než je posudek.
Tržbu z prodeje tohoto majetku platí kupující přímo zřizovateli.
Moc děkuji a přeji krásné Vánoce
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, jsme příspěvková organizace zřizovaná obcí Domov důchodců a před měsícem jsme ( Domov důchodců) na Slovenku nabyli z dědictví naší klientky pozemky v hodnotě 137.931,95 eura. Chtěla bych se zeptat, jak postupovat při zařazení a zaúčtování těchto pozemků do účetnictví. Jakou hodnotu v Kč vyčíslit - zda-li přepočítat kurzem ČNB v den vydání Usnesení o nabytí pozůstalosti? (nabytí právní moci je označeno razítkem ve stejném dni) A jakými dokumenty bych tuto operaci zaúčtování měla mít podloženou.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, pane inženýre, prosím o radu. Jsme základní škola, máme schválenou dotaci na Šablony IV s čerpáním od 1. 9. 2022 na 2 roky. Měli jsme dotaci obdržet v plné výši do 60 dnů, dnes ale paní ředitelce bylo oznámeno, že letos peníze pravděpodobně zaslány nebudou.
Protože jsem s dotací počítala, v říjnu jsem proúčtovala 64 tis. Kč
MD 388/ D 672. Jak nyní postupovat, když peníze k 31. 12. 22 neobdržíme?
V listopadu a v prosinci budou nalší náklady. Můžu celou výši opět proúčtovat MD 388 / D 672, aby nedošlo ke zkreslení hospodářského výsledku - k navýšení výnosů? Nebo celou částku odúčtovat, a tím by středisko šablon zůstalo v záporné částce?
Jak potom postupovat v r. 2023 po obdržení dotace?
Velice děkuji za odpověď
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
jsme PO (ZŠ, ZUŠ a MŠ), jejímž zřizovatelem je obec.
Mám na Vás dotaz ohledně poskytnutí dotace podle Programu 2022 pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje ze Středočeského Fondu prevence na rok 2022. Neinvestiční dotace poskytovaná dle smlouvy je dle z.č.320/2001 Sb. veřejnou finanční podporou.
Převod prostředků je proveden na účet zřizovatele a ten prostředky poslal nám (11/2022).
Dle smlouvy proběhne finanční vypořádání dotace – přehled o čerpání a použití peněžních prostředků a vrácení nepoužitých peněžních prostředků do rozpočtu Středočeského kraje.
Prostředky jsou určeny na zajištění realizace akce/projektu Divadelta – posílení preventivních aktivit školy.
Škole byla převedena částka, maximálně však ve výši 95% celkových skutečných uznatelných finančních nákladů na realizaci projektu.
Škola se zavazuje ukončit realizaci projektu nejpozději do 1 roku od podpisu smlouvy. Smlouva je podepsána v listopadu 2022.
V účetnictví je povinnost účtovat s přiděleným účelovým znakem.
Můj dotaz zní, jestli to účtovat jako dotaci nebo dar?
Tj. můžu to účtovat jako:
Příjem peněz: MD 241 / D 374 s UZ
Divadelní představení Divadelta pro žáky: MD 518 s UZ/ D 321, MD 321 / D 241. Částku nad 95% bez UZ.
Po platbě všech představení: MD 388 s UZ / D 672 s UZ
Závěr projektu: MD 374 s UZ/ D 346 s UZ, MD 346 s UZ/ D 388 s UZ ?
Nebo:
Příjem peněz: MD 241 / D 414 s UZ
Divadelní přestavení Divadelta pro žáky: MD 518 s UZ/ D 321, MD 321 / D 241, MD 414 s UZ/ D 648 s UZ?
Částku nad 95% bez UZ.
Děkuji.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den.
V roce 2021 byla z důvodu likvidace ČOV napojena kanalizační přípojka na stávající kanalizační přípojky. V roce 2021, dle získaných informací, bylo zaúčtováno jako oprava ( dodavatelské práce byly provedeny tak, aby byla původní kanalizace bez ČOV způsobilá k užívání, tj. byla napojena bez změny směru mezi původní kanalizační trubky trubka stejných parametrů v délce 4,3 m). Letos kontrola vyhodnotila, že se jedná o investici - stavbu. Můj dotaz je: 1/ prosím o Váš názor jedná-li se opravdu o investici? 2/při investici, zda zařadit kanalizační přípojku do odpisového plánu dnem předáním provedených prací dle "Zjišťovacího protokolu" dodavatele a dopočítat oprávky nebo dnem předání Protokolu z kontroly , tj. v letošním roce.
Děkuji za odpověď.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, jsme školské zařízení, příspěvková organizace, vybíráme školné jednorázově na celý na školní rok. Pravidelně jsme na konci roku přeúčtovávali 2/3 školného na následující rok jako výnosy příštího období a 1/3 zůstala ve výnosech stávajícího roku.
V letošním školním roce máme velký nárůst dětí, také jsme lehce školné zvýšili a zároveň šetřili na nákladech, abychom měli na zaplacení energií, vyúčtování máme vždy na konci roku. Teď jsme se dozvěděli, že energie nám neporostou a podle předběžných propočtů je pravděpodobné, že budeme mít velký HV, možná i ke zdanění. Nechceme teď začít bezhlavě utrácet, jen abychom si HV snížili. Chtěla bych se zeptat na váš názor, jestli bychom si výjímečně mohli na příští rok převést částku vyšší než 2/3, třeba se zdůvodněním, že jsme letos tolik neutratili, podložit částku nějakou tabulkou...
Už jsem slyšela, že v některých organizacích to tak dělají, ale nejsem si jistá, jestli je to legální a správné, protože tím samozřejmě ovlivníme nejen HV. Děkuji za odpověď.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Acha obec účtuje s.r.o.
Na hlinách 1786/16, 18200 Praha 8
IČ: 27493091, DIČ: CZ27493091
Číslo účtu (úhrada registrací a kurzů): 2600160912/2010
Číslo účtu (úhrada publikací): 2500160931/2010
Vzdělávací instituce akreditovaná u MV ČR podle zákona č. 312/2002 Sb., č. akreditace AK/I-5/2018
Společnost je vedená v OR Městský soud v Praze, oddíl C, vložka 161619. Společnost je plátcem DPH od 1. 4. 2007
(preferujeme e-mailový kontakt)
Odborná pomoc
Ing. Ivana Schneiderová
Ing. Zdeněk Nejezchleb
Bc. Klára Vavrišinová
Kateřina Hudečková