PO účtuje - Účetnictví příspěvkových organizací

Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

Dotazy

  • Obrat do 1 mil. Kč
    07. 12. 2022

    Dobrý den,

    prosím o odpověď na dotaz: dopočítala jsem se, že náš obrat je do 1 mil. Kč. Tedy nemůžeme zrušit registraci v rámci přechodných ustanovení. Z Vašeho videa chápu, že neumíme zařídit, aby se zrušení registrace k DPH uskutečnilo k poslednímu dni měsíce? Anebo to lze zařídit.

    Děkuji za odpověď.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Obrat DPH
    07. 12. 2022

    Dobrý den,

    prosím Vás započítává se do obratu pro DPH (nyní z důvodu zrušení registrace) částka za zaplacené jistiny (zálohy) stravného cizích strávníků. Z těchto zaplacených záloh se odvádí DPH v den přijetí jistiny-zálohy a jsou vyúčtovávány až v následujícím roce, případně při skončení stravování v průběhu roku.

    A za druhé, jestli-že jsme z úhrad od žáků za tzv. neodhlášené obědy neodváděli v průběhu let DPH, protože jsme to považovali dle výkladu určité lektorky za náhradu škody. Pak tuto položku asi nemůžeme zahrnout do obratu? Žákům účtujeme jen náhradu režijních a mzdových nákladů, neúčtujeme jim ziskovou přirážku.

    Děkuji za odpověď.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Odpisová skupina, klasifikace majetku při zařazení
    07. 12. 2022

    Dobrý den, pane inženýre,

    obracím se na Vás s prosbou o radu při zařazení majetku do odpisových skupin a klasifikací. Jde o 3 níže uvedené položky.
    Laserový plotr v ceně 140 tis. Kč - zařízení pro vyřezávání do kovu, dřeva, kůže.
    - spadá do II. (26.70.23) nebo IV. odp. skupiny (28.41.11)?
    Kolotoč pro družinu - cena nad 40 tis Kč.
    - spadá do II. odp. skupiny, které klasifikace 32.40.31?
    Svářecí simulátor v ceně cca 500 tis. Kč
    - spadá také do II. odp. skupiny (27.90.11)?
    Jsme škola, PO - máme pouze účetní odpisy.

    Děkuji moc za radu.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Ztráta z hlavní činnosti 2022
    07. 12. 2022

    Dobrý den,
    jsme PO - základní škola zřízená městem. V letošním roce to vypadá, že z hlavní činnosti budeme ve ztrátě z důvodu zvýšení cen energií. Máme tvořen rezervní fond z kladného výsledku hospodaření min. let.

    Prosím jak postupovat:

    a) nakoupili jsme počítače ve výši 500 tisíc, nejde o soubor majetku, každý počítač má své inventární číslo - mohu tento nákup proúčtovat vůči rezervnímu fondu, abych celkovou ztrátu snížila o 500 tisíc? Účtovala bych 413/648.

    b) prosím jak postupovat na konci roku?
    Mohu sama proúčtovat RF k 31.12. ve výši ztráty 413/648 a tím mít výsledek hospodaření z hlavní činnosti nula nebo musím vykázat ztrátu a až následující rok při rozdělení HV požádat o krytí ztráty z rezervního fondu zřizovatele. Tedy účet 431 by byl záporný a po schválení uce závěrky v květnu 2023 bych ho převedla na účet 432 a zároveň poté proúčtovala přes účet 413/432.

    Jelikož čerpám fakticky peníze naspořené v RF již v roce 2022, raději bych volila variantu proúčtovat ztrátu vůči RF k 31.12., abych tím nezkreslovala Rozvahu k 31.12, ale nevím zda uvažuji správně.

    Musím o případném krytí ztráty z RF informovat zřizovatele? Zřizovatel mi nestanovil metodiku ani pravidla čerpání v případě ztráty.

    Velice děkuji za Vaši odpověď a vysvětlení

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • projektová dokumentace
    06. 12. 2022

    Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu, jak naložit s následujícím:
    v roce 2016 jsem na základě mně dostupných informací zaúčtovala PD na rekonstrukci WC ve výši 44 770,- na účet 042 s tím, že realizace bude zřejmě až v roce 2017. Od té doby se zatím nic nezrealizovalo, zřejmě kvůli financím, ale p.ředitel to má pořád v plánu. Kontrola nás upozornila, že bychom s tím měli nějak naložit vzhledem k době po jakou to na 042 "leží". Pokud bych to chtěla z 042 odúčtovat, byla by to zmařená investice, nebo by se z toho dal "udělat" nehmotný majetek?
    Pokud budete chtít další info, zjistím od kolegyně a ráda poskytnu.
    Děkuji mnohokrát.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Erasmus - finanční partner
    06. 12. 2022

    Dobrý den, jsme střední škola, příspěvková organizace. V rámci programu Erasmus+ jsme se v minulosti účastnili přeshraniční spolupráce se zahraničním partnerem. Německý zahraniční partner byl hlavní žadatel, podepisoval grantovou smlouvu na svoji část s německým poskytovatelem grantu, naše škola podepisovala grantovou smlouvu na svoji část v ČR s Domem zahraniční spolupráce (DZS). Aktuálně realizujeme nový projekt. V roce 2022 však program Erasmus tuto přeshraniční spolupráci upravil tak, že smlouvu s programem podepisuje pouze německá škola, naše škola je v rámci grantu uvedena v jakési příloze č. 2 nového grantu. Německý partner nám aktuálně zaslal 1. zálohu na realizaci grantu. V tuto chvíli nemáme žádnou podepsanou smlouvu o přijetí grantu/transferu. Dle informací DZS se ani v budoucnu nepočítá, že by naše škola měla nějaký přímý smluvní vztah s DZS nebo obdobným partnerem v Německu jakožto poskytovatelem grantu. Doporučení DZS je podepsat "nějakou" dohodu s německou školou. Není mi jasné jakou formu by dohoda na přeposlání části finančních prostředků z grantu měla mít, ani koho pak budeme uvádět v PAP jako poskytovatele - škola v Německu, Erasmus (poskytovatel) v Německu. Bude to transfer (může německá škola poskytnout transfer?) nebo dar nebo nějaká úplně jiná forma? S tímto tématem souvisí ještě ještě 2. část dotazu. V rámci grantu se budou realizovat 2 výukové roboty. Naše škola bude realizovat v robotech skelet, německá škola elektroniku. Cílem do budoucna je provozování těchto robotů v rámci výuky, což znamená, že část našeho majetku pošleme do Německa a naopak část majetku přijmeme z Německa. Je řešením přijetí a poskytnutí výpůjčky?

    Děkuji za Váš názor/nápad

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • čistý obrat
    06. 12. 2022

    Dobrý den pane Nejezchlebe,
    obracíme se na Vás s dotazem, zda by jste nám mohl vysvětlit, jestli bychom neměli vyplňovat výkazy E.3.přehled o peněžních tocích a E.4. přehled o změnách vl. kapitálu,dle par.20 zák.563/1991 Sb..
    Již v loňském roce jsme měli výnosy přes 80 mil.- všechny 6.. účty i včetně dotací – je to pro nás čistý obrat? Co pro nás PO znamená prodejní sleva? Předem moc děkujeme za odpověď.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • DPH při fakturaci výměny zdrojů veřejného osvětlení
    05. 12. 2022

    Dobrý den pane inženýre,
    jsme příspěvková organizace zřízená USC a máme ve správě veřejné osvětlení. Nyní dle rozhodnutí rady města vyměňujeme sodíkové žárovky za LED žárovky. Na tuto konkrétní akci nemáme příspěvek a proto fakturujeme jako hospodářskou činnost v klasickém režimu DPH - odsouhlasená cena + 21% DPH. Zřizovatel fakturaci s DPH rozporuje, s tím že se jedná v oblasti veřejného osvětlení za výkon správní činnosti a tudíž bez DPH.
    Prosím o radu.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Pokuta
    02. 12. 2022

    Dobrý den,
    prosím o radu s účtováním. Jsme příspěvková organizace, dostali jsme pokutu za přestupek od zemského archivu za skartaci archiválií.
    Děkuji za radu.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Fikce dodání-základ daně
    29. 11. 2022

    Dobrý den,
    prosím o radu. Při převodu svěřeného majetku zpět zřizovateli u fikce dodání mám použít jako základ daně cenu ze znaleckého posudku nebo kupní cenu?
    Kupní cena je totiž vyšší o cenu znaleckého posudku a může se někdy stát, že majetek bude prodán i za cenu vyšší/nižší než je posudek.
    Tržbu z prodeje tohoto majetku platí kupující přímo zřizovateli.
    Moc děkuji a přeji krásné Vánoce

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Zařazení majetku - dědictví
    25. 11. 2022

    Dobrý den, jsme příspěvková organizace zřizovaná obcí Domov důchodců a před měsícem jsme ( Domov důchodců) na Slovenku nabyli z dědictví naší klientky pozemky v hodnotě 137.931,95 eura. Chtěla bych se zeptat, jak postupovat při zařazení a zaúčtování těchto pozemků do účetnictví. Jakou hodnotu v Kč vyčíslit - zda-li přepočítat kurzem ČNB v den vydání Usnesení o nabytí pozůstalosti? (nabytí právní moci je označeno razítkem ve stejném dni) A jakými dokumenty bych tuto operaci zaúčtování měla mít podloženou.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Neposlaná záloha šablony IV
    25. 11. 2022

    Dobrý den, pane inženýre, prosím o radu. Jsme základní škola, máme schválenou dotaci na Šablony IV s čerpáním od 1. 9. 2022 na 2 roky. Měli jsme dotaci obdržet v plné výši do 60 dnů, dnes ale paní ředitelce bylo oznámeno, že letos peníze pravděpodobně zaslány nebudou.
    Protože jsem s dotací počítala, v říjnu jsem proúčtovala 64 tis. Kč
    MD 388/ D 672. Jak nyní postupovat, když peníze k 31. 12. 22 neobdržíme?
    V listopadu a v prosinci budou nalší náklady. Můžu celou výši opět proúčtovat MD 388 / D 672, aby nedošlo ke zkreslení hospodářského výsledku - k navýšení výnosů? Nebo celou částku odúčtovat, a tím by středisko šablon zůstalo v záporné částce?
    Jak potom postupovat v r. 2023 po obdržení dotace?
    Velice děkuji za odpověď

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Fond prevence 2022
    25. 11. 2022

    Dobrý den,

    jsme PO (ZŠ, ZUŠ a MŠ), jejímž zřizovatelem je obec.

    Mám na Vás dotaz ohledně poskytnutí dotace podle Programu 2022 pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje ze Středočeského Fondu prevence na rok 2022. Neinvestiční dotace poskytovaná dle smlouvy je dle z.č.320/2001 Sb. veřejnou finanční podporou.
    Převod prostředků je proveden na účet zřizovatele a ten prostředky poslal nám (11/2022).
    Dle smlouvy proběhne finanční vypořádání dotace – přehled o čerpání a použití peněžních prostředků a vrácení nepoužitých peněžních prostředků do rozpočtu Středočeského kraje.
    Prostředky jsou určeny na zajištění realizace akce/projektu Divadelta – posílení preventivních aktivit školy.
    Škole byla převedena částka, maximálně však ve výši 95% celkových skutečných uznatelných finančních nákladů na realizaci projektu.
    Škola se zavazuje ukončit realizaci projektu nejpozději do 1 roku od podpisu smlouvy. Smlouva je podepsána v listopadu 2022.
    V účetnictví je povinnost účtovat s přiděleným účelovým znakem.

    Můj dotaz zní, jestli to účtovat jako dotaci nebo dar?
    Tj. můžu to účtovat jako:
    Příjem peněz: MD 241 / D 374 s UZ
    Divadelní představení Divadelta pro žáky: MD 518 s UZ/ D 321, MD 321 / D 241. Částku nad 95% bez UZ.
    Po platbě všech představení: MD 388 s UZ / D 672 s UZ
    Závěr projektu: MD 374 s UZ/ D 346 s UZ, MD 346 s UZ/ D 388 s UZ ?

    Nebo:
    Příjem peněz: MD 241 / D 414 s UZ
    Divadelní přestavení Divadelta pro žáky: MD 518 s UZ/ D 321, MD 321 / D 241, MD 414 s UZ/ D 648 s UZ?
    Částku nad 95% bez UZ.

    Děkuji.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • zařazení majetku
    24. 11. 2022

    Dobrý den.
    V roce 2021 byla z důvodu likvidace ČOV napojena kanalizační přípojka na stávající kanalizační přípojky. V roce 2021, dle získaných informací, bylo zaúčtováno jako oprava ( dodavatelské práce byly provedeny tak, aby byla původní kanalizace bez ČOV způsobilá k užívání, tj. byla napojena bez změny směru mezi původní kanalizační trubky trubka stejných parametrů v délce 4,3 m). Letos kontrola vyhodnotila, že se jedná o investici - stavbu. Můj dotaz je: 1/ prosím o Váš názor jedná-li se opravdu o investici? 2/při investici, zda zařadit kanalizační přípojku do odpisového plánu dnem předáním provedených prací dle "Zjišťovacího protokolu" dodavatele a dopočítat oprávky nebo dnem předání Protokolu z kontroly , tj. v letošním roce.
    Děkuji za odpověď.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Výnosy příštích období
    24. 11. 2022

    Dobrý den, jsme školské zařízení, příspěvková organizace, vybíráme školné jednorázově na celý na školní rok. Pravidelně jsme na konci roku přeúčtovávali 2/3 školného na následující rok jako výnosy příštího období a 1/3 zůstala ve výnosech stávajícího roku.
    V letošním školním roce máme velký nárůst dětí, také jsme lehce školné zvýšili a zároveň šetřili na nákladech, abychom měli na zaplacení energií, vyúčtování máme vždy na konci roku. Teď jsme se dozvěděli, že energie nám neporostou a podle předběžných propočtů je pravděpodobné, že budeme mít velký HV, možná i ke zdanění. Nechceme teď začít bezhlavě utrácet, jen abychom si HV snížili. Chtěla bych se zeptat na váš názor, jestli bychom si výjímečně mohli na příští rok převést částku vyšší než 2/3, třeba se zdůvodněním, že jsme letos tolik neutratili, podložit částku nějakou tabulkou...
    Už jsem slyšela, že v některých organizacích to tak dělají, ale nejsem si jistá, jestli je to legální a správné, protože tím samozřejmě ovlivníme nejen HV. Děkuji za odpověď.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

Zobrazit

Hledání v dotazech

Tipy pro práci s dotazy

Acha obec účtuje s.r.o.

Na hlinách 1786/16, 18200 Praha 8

IČ: 27493091, DIČ: CZ27493091

Číslo účtu (úhrada registrací a kurzů): 2600160912/2010
Číslo účtu (úhrada publikací): 2500160931/2010

Vzdělávací instituce akreditovaná u MV ČR podle zákona č. 312/2002 Sb., č. akreditace AK/I-5/2018
Společnost je vedená v OR Městský soud v Praze, oddíl C, vložka 161619. Společnost je plátcem DPH od 1. 4. 2007

Návrh a tvorba webu