PO účtuje - Účetnictví příspěvkových organizací

Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

Dotazy

  • Kurz přepočtu Erasmus
    22. 06. 2026

    Dobrý den,

    přeposíláme dotaz naší PO a prosíme o zodpovězení.

    Děkuji.

    Dotaz:
    V rámci programu Erasmus+ bude paní učitelce po ukončení projektu vyplacena odměna dle dohody o provedení práce, sjednaná odměna je v EUR. Odměna bude vyplacena za měsíc červen 2026, pro přepočet na Kč použiji kurz ČNB k 30.6.2026.
    Je tento postup správný?

    Prvotně se zeptám - jsou si jistí, že tu odměnu mohou vyplatit v EUR? Je to záležitost z pracovního práva - tedy ne oblast, na kterou se specializuji, nicméně měl bych dojem, že je nezbytné naplnit podmínky uvedené v §143 odst. 1 Zákoníku práce - cituji.

    (1) Zaměstnavatel může vyplácet zaměstnanci s jeho souhlasem mzdu, plat nebo jejich část v dohodnuté cizí měně, pokud je k této měně vyhlašován Českou národní bankou kurz devizového trhu, a to jen pokud jde o

    a) zaměstnance s místem výkonu práce v zahraničí,

    b) cizince nebo fyzickou osobu bez státní příslušnosti, kteří vykonávají práci na základě povolení k zaměstnání, zaměstnanecké karty nebo povolení k dlouhodobému pobytu za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci,

    c) cizince nebo fyzickou osobu bez státní příslušnosti, u kterých se k zaměstnání nebo výkonu práce povolení k zaměstnání, zaměstnanecká karta nebo povolení k dlouhodobému pobytu za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci podle zákona o zaměstnanosti nevyžaduje,

    d) občana jiného členského státu Evropské unie, není-li zároveň občanem České republiky a nemá-li na území České republiky trvalý pobyt, nebo

    e) jiného zaměstnance, který trvale žije v zahraničí nebo tam hradí náklady na životní potřeby sebe či svých rodinných příslušníků.

    Nesporuji, že v konkrétním případě mohu mít zaměstnance, který je zde uveden - nicméně trochu jsem se zarazil, pokud je to učitelka ...

    Pro přepočet ve vazbě na případné odvody a další evidenční povinnosti - platí §143 odst. 2 Zákoníku práce. To by znamenalo u odměny za červen kurz platný pro den 1. 7. 

    Našel jsem si k tomu následující článek - třeba pomůže:

    https://www.pravniprostor.cz/clanky/pracovni-pravo/vyplaty-v-cizi-mene-novela-zakoniku-prace-prinese-zmeny

    Případně to dořešíme mailem (pokud to budu schopen nějak zvládnout - pracovní právo není to, co bychom řešili).

     

  • Účtování dotace
    22. 06. 2026

    Dobrý den,
    dovoluji si požádat o stanovisko k účtování dotace u příspěvkové organizace zřízené ÚSC. Organizace uzavřela smlouvu o poskytnutí dotace v rámci projektu „Kreativní vouchery pro veřejný sektor“. Náklady související s realizací projektu vzniknou a budou uhrazeny v roce 2026. Finanční prostředky z dotace však organizace obdrží až v roce 2027 prostřednictvím svého zřizovatele.
    Prosím o upřesnění správného účetního postupu:
    1. Jakým způsobem účtovat o nárocích na dotaci a souvisejících nákladech v roce 2026, kdy vzniknou způsobilé výdaje, ale dotace ještě nebude přijata?
    2. Je vhodné v roce 2026 zaúčtovat pohledávku za poskytovatelem dotace (resp. jiný nárok) a související výnos?
    3. Jakým způsobem zaúčtovat přijetí finančních prostředků v roce 2027, kdy bude dotace poukázána prostřednictvím zřizovatele?
    Děkuji za Vaše stanovisko.

    Náklady budou účtovány samozřejmě jako běžné náklady roku 2026.

    Pokud si zároveň budete "jisti" (měl bych napsat spíše, že je "vysoce pravděpodobné"), že plníte podmínky dotace, tak byste k tomu měli doúčtovat 388/672 - tedy dohadný nárok na dotaci. Můžete účtovat průběžně, můžete to i udělat na konci roku 2026 - to je plně na Vás. Takže na konci roku 2026 byste měli v závěrce dohadnou položku aktivní a měli byste také výnos na 672.

    V roce 2027 byste při vyúčtování zaúčtovali MD 34x (nevím, kdo je poskytovatel - buď 346 nebi 348)/Dal 388 a následně inkaso peněz MD 241/Dal 34x. Pokud by tam byla nějaká odchylka proti původní dohodě, tak ta by se při vyúčtování korigovala podle svého charakteru na MD nebo Dal 672.

  • čerpání FKSP
    18. 06. 2026

    Dobrý den, lze FKSP čerpat na vzdělávací akci pro pedagogické pracovníky naší školy, která se koná mimo sídlo organizace? Samotné vzdělávací akce bychom hradili z projektu Šablony OP JAK II a ubytování, stravu a dopravu z fondu FKSP. Bude to tak v pořádku ? Předem děkuji za odpověď.

    Já bych to nedělal (ale nemohu zároveň říci, že je to výslovně zakázáno) - pokud se jedná o školení svým charakterem odpovídající klasickému vzdělávání zaměstnanců v rámci prohlubování kvalifikace, potom se nejedná o benefit, ale výdaj nutný k zajištění činnosti organizace. Potom bych se měl stejně chovat i k souvisejícím nákladům nutným k tomuto školení (tedy doprava, ubytování - pokud to charakter akce vyžaduje).

    Vím, že nyní FKSP není z hlediska práva moc konkrétně upraven, ale stále bych považoval za důležité mít na mysli obecný cíl KFSP - že se u plnění z FKSP jedná o určitý benefit zaměstnanců - pro zajištění jejich potřeb (kultura, sociálno, sport, strava).

  • nehmotný majetek
    18. 06. 2026

    Zakoupili jsme modul ke Codexisu. Je to nehmotný majetek? A jak zaúčtovat. PC 18000,-
    Děkuji.

    Pokud jste zaplatili za jeho užívání na více než 1 rok, potom naplníte charakteristiku dlouhodobého majetku. Při ceně 18 tis. Kč by se jednalo o DDHM - tedy zaúčtování MD 558/Dal 321 a MD 028/Dal 088.

     

  • Evidence majetku - podrozvaha
    18. 06. 2026

    Dobrý den, jsme poměrně velká PO zřízená ÚSC. Evidence majetku do 3.000 Kč se z pohledu personálních a technických možností i významnosti stává poměrně zatěžující záležitostí. Je možné posunout hranici významnosti evidence majetku nad 3.000 Kč, čímž by aktuálně došlo de facto ke zrušení evidence majetku na podrozvaze? Připravuje se posun hranic majetku v souvislosti s novým zákonem o účetnictví? Zatím máme informaci o posunu hranice 40.000 Kč na 100.000 Kč.

    Děkuji...

    Stav je takový, že povinně sleduje u hmotného majetku položky nad 3 tis. Kč (účet 028). Co je pod tuto hodnotu  - tam platí pravidla, která si vyhlásíte. Tedy i varianta, že v účetnictví nesleduji věci do 3 tis. Kč je možná (tedy nemít na podrozvae nic). Nicméně samozřejmě nesmíte zapomínat na nějaké principy hospodárnosti ... - i někteří zřizovatelé definují povinnost evidencí od nějaké částky .... Takže jen toto vemte v úvahu - zda třeba zřizovatel nepožaduje sledování majretku od nižší úrovně ... 

    A k tomu ještě jedna poznámka - evidenci majetku do 3 tis. Kč můžeme zajišťovat i jinými nástroji než přímo v účetnictví (místní seznamy, osobní karty zaměstnanců....), případně lze postupovat i selektivně - například říci, že sledujete jen DDHM a věci do 3 tis. Kč sledujete na podrozvaze jen u ................ (vypsat to, co považujete za významné - zejména to, co se "rádo ztrácí" - mohly by to být mobily, nějaé nářadí .... - a že toto budete sledovat v hodnotě od ........ do 3 tis. Kč). Prostě měli byste hledat nějaký rozumný nástroj, v rámci kterého co nejrozumněji vyvážíte organizační náročnost takového sledování a princip hospodárnosti (zde zejména to, jak se s majetkem nakládá).

    Co se týká připravované legislativy:

    - jednak se připravuje novela zákona o účetnictví - odkaz je zde

    https://odok.gov.cz/portal/veklep/material/KORNDTDKSPAP/

    tam se počítá s účinností od 1. 1. 2027 (nemohu zaručit - snad bude) s posunem limitu pro sledování u dlouhodobého movitého majetku - jako investice -  na 100 000 Kč. Jak to ale bude vypadat prakticky zatím nevím (hodně bude záležet, jak to pojme vyhláška - hlavně jak se přistoupí k věcem dříve pořízeným třeba za 70 tis. Kč)

    - no a potom je nový zákon o účetnictví - tam je předpokládaná účinnost nejdříve 1. 1. 2028 - no a tam se dost možná bude pracovat s limitem 100 000 Kč obecně - ale dokud to neuvidím ve stavu s načtenými pozměňovacími návrhy, tak se k tomu nechci nijak vyjadřovat.

  • vyřazení
    17. 06. 2026

    Dobrý den, prosím o radu: jsme MŠ s několika pracovišti, na místní ZŠ 4třídy a na zahradě hřiště(jinak používáno jejich)...musíme se vystěhovat.
    Je to oplocená malá travnatá část ,kde je 7 prvků-soubor, byla na to dotace SFŽP 2019 257000,-zahrada v přírodním stylu,odepisované bude do 2029(udržitelnost do 2025). (když jsem to viděla, tak nevím kde vzali tu cenu) Dřevěné-kladina,pexeso,sud,balanční klády,v zemi jakýsi chodník ze šišek...
    Ted mi jde o to jak postupovat:
    -pokud by škola ještě převzala, tak bych jim předala podklady a jak zaúčtovat?
    -pokud bychom zlikvidovali,jak zaúčtovat...je to na účtě 022 + 403.
    děkuji

    Pokud to správně chápu - zařízení se nebude likvidovat - zůstane ponecháno na zahradě, jen bude užíváno jinou příspěvkovou organizací - to by měl být základní režim. Přitom tato druhá příspěvková organizace už má nějaký majetkoprávní vztah k danému pozemku.

    V této variantě si myslím, že by to bylo skutečně jen o předání majetku - účetně by si převzali Vaše účetní hodnoty:

    Tedy u Vás (pokud jste to měli na účtu 022) tak:

    MD 082 - oprávky

    MD 403 - zbytek nerozpuštěné dotace

    MD 401 - zbytek do pořizovací hodnoty

                       Dal 022 - pořizovací hodnota.

    Pokud by se ale dohodla likvidace a skutečně se provedla - potom by se na ZC udělal mimořádný odpis MD 551/Dal 082, k tomu rozpustila zbývající 403 - tedy MD 403/Dal 672. Na rozdíl 551 a 672 by se natvořil fond investic MD 401/Dal 416 a provedlo se vyřazení MD 082/Dal 022.

  • Výměna vstupního systému ZŠ
    16. 06. 2026

    Dobrý den,

    obracím se na Vás s dotazem o správné posouzení zda se jedná o technické zhodnocení budovy naší školy (jsme Základní škola a majitelem budovy je zřizovatel, který provádí odepisování). Z důvodu zastaralého a technicky nevyhovujícího stavu vstupního systému naší školy jsme provedli nákup a výměnu nových vstupních prvků (zvonky, digitální klávesnice a čtečky) kdy došlo ke zlepšení technických parametrů původního systému (nově čtečky obličeje a digitální displeje pro zadávání vstupních kódů) , celková cena této výměny je ve výši 40 539,00 Kč (včetně IT služeb spojených se zapojením systému). Jedná se o technické zhodnocení se zapojením fondu investic a předáním tohoto zhodnocení zřizovateli?
    Předem velice děkuji za Vaši odpověď.
    Jitka Patková

    Tak jak to popisujete, tak si myslím, že to splňuje charakteristiku technického zhodnocení - tedy na 042 a použití fondu investic.

    K tomu "předání zřizovateli" - to je již na vzájemné dohodě. Předpokládám, že stavby máte vypůjčeny. Základním řešením by bylo zaúčtovat TZ u Vás (účet 021) a odepisovat ho. Ale běžně se realizuje i druhá varianta, kdy se hodnota TZ převede k tomu, kdo o vlastní budově účtuje.

  • pořízení serveru
    16. 06. 2026

    Dobrý den,

    obracím se na Vás s žádostí o metodické stanovisko k účtování pořízení nového serverového řešení školy a k časovému zařazení jednotlivých účetních operací.

    Jedná se o příspěvkovou organizaci zřizovanou krajem. Pořízení serverového řešení bude financováno následovně:

    100 000 Kč převodem z rezervního fondu do fondu investic,
    50 000 Kč z prostředků fondu investic,
    200 000 Kč investičním příspěvkem zřizovatele (kraje).

    Celková pořizovací cena serverového řešení činí 350 000 Kč.

    Prosím o potvrzení správného účetního postupu, včetně okamžiku zaúčtování jednotlivých účetních operací:

    Převod 100 000 Kč z rezervního fondu do fondu investic:
    jaké účetní zápisy použít,v jakém okamžiku účtovat převod.
    Přijetí investičního příspěvku zřizovatele ve výši 200 000 Kč:
    jaké účetní zápisy použít,
    zda účtovat při přijetí finančních prostředků nebo již na základě rozhodnutí o poskytnutí příspěvku.
    Pořízení serverového řešení:
    účtování pořízení na účet 042,
    okamžik zařazení do užívání na účet 022,
    čerpání fondu investic ve výši 100 000 Kč.
    Odpisování majetku:
    od kterého měsíce zahájit účetní odpisování,
    zda se odpisuje od měsíce následujícího po zařazení do užívání nebo jiným způsobem podle pravidel příspěvkových organizací kraje.
    Investiční transfer:
    jakým způsobem a v jakém okamžiku rozpouštět investiční příspěvek zřizovatele do výnosů,
    zda se rozpouštění provádí měsíčně ve vazbě na účetní odpisy,
    jaký je správný postup účtování na účtech 403 a 672. Přijaté prostředky z kraje budou přiděleny účelově a podléhají finančnímu vypořádání.

    a) převod z rezuervního fondu - okamžik zaúčtování - k datu rozhodnutí (souhlasu) zřizovatele o posílení fondu investic z rezerního fondu. Předpokládám, že zdrojem je účet 413 - tedy zaúčtovat MD 413/Dal 416.

    b) investiční příspěvek zřizovatele - ten není investičním transferem, nebude se účtovat s využitím účtu 403.

         Zaúčtování - k datu rozhodnutí o poskytnutí investičního příspěvku (je to jedna z variant - ale doporučil bych ji)

          MD 348/Dal 401

           - k datu přijetí platby - MD 241/Dal 348 a MD 401/Dal 416

    c) pořízení serveru - MD 042/Dal 321, při platbě faktury MD 321/Dal 241 a MD 416/Dal 401 (celá pořizovací hodnota). Zařazení majetku do užívání  - MD 022/Dal 042.

    Odepisuje se od měsíce následujího po zařazení do užívání.

    Pokud by z nějakého důvodu se čast prostředků kraji vracela - potom bych měl k datu vypořádání zaúčtovat MD 401/Dal 349 (předpis vratky) a vratku MD 349/Dal 241 a MD 416/Dal 401.

  • Kyberšmejdi
    15. 06. 2026

    Prosím o radu, jak zaúčtovat následující situaci:
    Paní ředitelka školy se stala obětí podvodu kybešmejdy, kdy z obou účtů školy odešly v dubnu prostředky (FKSP, BÚ), celkem 1.215.323 Kč. Na škodu tohoto charakteru není žádná pojistná smlouva školou uzavřena. Přestože ještě není ukončeno trestní řízení, se zřizovatelem byla podepsána dohoda o náhradě škody, kdy se paní ředitelka zavázala škodu nahradit. Ještě v měsíci dubnu uhradila z osobních prostředků 700 tis.Kč a zbývající část bude uhrazena do 31.8.26. Zároveň bylo ujednáno, že pokud dojde k navrácení fin.prostř. zajištěných v trest. řízení, budou tyto prostředky vráceny paní ředitelce.
    Prosím o radu, jak zaúčtovat jednak v dubnu zcizení prostředků a vlastní plnění paní ředitelkou a jak zaúčtovat případné vrácení, pokud budou nějaké prostředky z trestního řízení vráceny zpět. Děkuji za odpověď a nikomu nepřeji tuto situaci řešit.

    Prvotně chci říci, že je mi hrozně líto takto postižených osob. Je řada osob, která takto naletěla (znám některé i osobně a vím od nich, jak profesionálnímu psychologickému nátlaku byli vystaveni).

    Podle mne byste to měli v tomto případě vyhodnotit tak, že v dubnu vznikla pohledávka z titulu, že odešly peníze - MD 377/Dal 241, 243. Dále se uzavřela dohoda, kdy se zaměstnanec školy zavazuje škodu uhradit, pokud (nedojde k vymožení peněz) - já bych za těchto okolností tu pohledávku nechal na 377 a účtoval bych příjem 241, 243/377. 

    Pokud by se něco povedlo vymoci a to v době, kdy již paní ředitelka vše zaplatila, účtoval bych 241/378 a hned přeposlání - MD 378/Dal 241.

    Do výsledkových účtů bych to nezapojoval.

  • DPPO
    15. 06. 2026

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli musí naše PO podávat daňové přiznání k DPPO pokud skončí kladným VH, který následně převádí do RF a FO.
    V roce 2025 máme pouze příšpěvek zřizovatele, příjmové úroky na bankovních účtech a minimální příjmy cca 1000 Kč za příjmy k hlavní činnosti. Nemáme doplňkovou činnost.
    V roce 2026 jsme navíc dostali účelový finanční dar, který ale opět použijeme pro veřejně prospěšnou činnost.
    Děkuji moc a přeji pěkný den

    V zákoně o dani z příjmů toto popisuje §38mb - ten uvádí následující - uvádím první část, která je pro Vás důležitá:

    Daňové přiznání není povinen podat

    a) veřejně prospěšný poplatník, pokud

    1. má pouze příjmy, které nejsou předmětem daně, příjmy od daně osvobozené nebo příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně, a

    2. nemá povinnost uplatnit postup podle § 23 odst. 3 písm. a) bodu 8,

    Takže příspěvek zřizovatele není u PO v úzkém základu daně předmětem daně. Úroky na bankovních účtech - tam je srážková daň. Dary jsou osvobozeny podle §19b.

    Takže jedinný problém jsou ty příjmy 1 000 Kč -  přiznání k DPPO byste měli kvůli nim podat:

    a) buď pokud by byly z činnosti, která je povinně předmětem daně (pronájemm reklama ...),

    b) nebo by byly z činnosti, u které byly tyto výnosy vyšší než náklady. 

    Pokud to není ani jeden z výše uvedených bodů, nebyli jste povinni přiznání k DPPO podat.

  • Nadlimitní stravné
    15. 06. 2026

    Dobrý den,

    posíláme další dotaz naší PO:

    "Zaměstnanci byla poskytnuta záloha na služební cestu 712,66 EUR, v našem účetnictví byla přepočtena kurzem 24,515 Kč/EUR kurz ČNB k 31.3.26 (pevný pro 2.čtvrtletí) tzn. na účet 335 bylo zaúčtováno 17.470,86 Kč. Po vyúčtování všech cestovních nákladů 606,74 EUR = 14.877,25 Kč bylo dopočteno, že zaměstnanec obdržel nadlimitní stravné ve výši 105,92 EUR = 2.593,61 Kč. Tato částka bude zdaněna srážkovou daní, Finančnímu úřadu tedy škola odvede 15% tzn. 389 Kč. Je tento postup správný? Zaměstnanci totiž byla na účet připsána jiná částka, banka přepočetla zálohu 712,66 EUR např. na 16.916,41 Kč. U každého zaměstnance je částka jiná (mají různé banky)

    Zkusil bych to rozdělit do několika oblastí:

    a) prvotně mne zarazilo, že mluvíte o srážkové dani. Pokud já vím, tak nadlimitní stravné by mělo být součástí běžného příjmu - tedy započteného do obecného základu daně.

    b) raději bych se být Vámi ujistil, že se PO nevejde do limitu stravného ani při využití kapesného (až 40 % ze zahraničního stravného - viz §180 Zákoníku práce) - protože pokud ano, tak by tady byl důvod toto nedanit. Ono je to za mne ošemetné limity překročit - vím, že v některých dotačních programech EU se poskytují různé paušály pro zaměstnance na krytí cestovních nákladů, které mohou ve výsledku být vyšší než zákonné cestovní náhrady. nicméně tím se podle mne dostáváme na hodně tenkou půdu, protože naše sféra je u cestovních náhrad prostě limitována. Proto bych byl radši, pokud by se tam organizace vešla s využitém kapesného.

    c) pokud ale dojdeme k tomu, že "zdanit" - protože náhrada je prostě vyšší a nevrací se (teď neřeším legalitu) - potom podle mne musíme řešit, zda byla poskyntuta v cizí měně či nikoliv. Pokud se se zaměstnancem dohodlo poskyntutí v cizí měně s tím, že si zaměstnanec přál toto uhradit na svůj korunový účet (na jeho pokyn), jde dle mého názoru kurzové riziko za ním. Nicméně zároveň nemohu podle mne říkat, že výši nepeněžního plnění mám odvíjet od toho, jaký má organizace vyhlášen kurs v účetnictví. Dle mého názoru by hodnota plnění měla být oceněna v takovémto případě aktuálním kurzem ČNB k datu poskytnutí zálohy.

    c) 

  • Porušení RK - rozdělení HV
    15. 06. 2026

    Dobrý den, provádím VSK u příspěvkové organizace a obracím se na Vás s dotazem ohledně posouzení porušení RK. Při schvalování HV za rok 2024 schválil zřizovatel rozdělení HV ve výši 76 299,42 Kč - z toho 15000 Kč do fondu odměn a 61 299,42 Kč do rezervního fondu. Ale při probíhající kontrole jsem zjistila, že organizace provedla příděly do fondů v jiném poměru, konkrétně: do FO 29 000 Kč a do RF 47 299,42 Kč. Celková výše rozdělovaného HV byla ale dodržena. Jak prosím postupovat? Děkuji za odpověď.

    Souhlasím s Vámi, že striktně vzato se jedná o porušení rozpočtové kázně - §28 odst. 10 písm. b). Takže pokud budete  striktně dodržovat zákon č. 250/2000 Sb. tak by asi bylo možné uložit odvod do rozpočtu zřizovatele - asi bych uvažoval o tom, že by to bylo na rozdíl mezi provedeným přídelem do fondu odměn a schváleným přídělem do fondu odměn.

    Navíc také ten jejich příděl překročil hranici umožněnou zákonem 250/2000 Sb. (možná to byl i důvod  že dali nesprávný návrh, ale následně se jim to "správně změnilo").

    Teď jak bych se zachoval "reálně":

    - samozřejmě "vyhubovat"

    - pokud by měli ve fondu odměn prostředky (nebylo vše vyplaceno) - trval bych na tom, že se provede oprava a rozdíl 14 tis. Kč se přeúčtuje z fondu odměn do rezervního fondu. Tím bych to považoval asi i za napravené (sice to nasměrovali do nesprávného fondu, ale nepoužili).

    Horší by bylo, pokud fond odměn použili (vyplatili si prostředky) - potom to skutečně jednoznačně použili nesprávným způsobem a odvod za porušení RK je plně na místě. No a samozřejmě s tím, že další příděly do fondu odměn budou asi hodně omezeny. 

  • faktura v cizí měně - DPH
    15. 06. 2026

    Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká dodavatelské faktury vystavené v cizí měně. Jsme ZŠ/příspěvková organizace a provozujeme doplňkovou činnost - strava pro cizí strávníky, pronájmy a dodávka tepla a teplé užitkové vody. Jsme tedy plátci DPH. Faktura vystavená v cizí měně se týká dalšího vzdělávání pedagogických zaměstnanců. Musíme u této faktury účtovat o DPH ??? Pokud ano, tak prosím o zaslání jak má účtování vypadat včetně kurzovních rozdílů. Předem děkuji za pomoc.

    Díky za zaslání a dovysvětlení. Jedná se tedy o fakturaci on-line kurzu. Poskytovatelem je subjekt sídlící v USA.

    Za mne je toto služba s místem plnění v ČR od osoby povinné k dani - tedy jste povinni toto prodanit v sazbě 21 %.  V přiznání to půjde na ř. 12.

    Zaúčtování - faktura je v USD. Do účetnictví a pro určení základu pro odvod DPH - použijete kurz, který máte v účetnictví platný dne dni 15. 6, 2026 (tedy klidně pevný roční kurz, pokud to tak máte vyhlášeno).

    V tomto kurzu zaúčtujete:

    MD 518/Dal 321 a k tomu dodanění MD 518/Dal 343 (21 % ze základu daně).

    Pokud budete potom hradit s CZK účtu, tak zaúčtujete MD 321/Dal 241 a MD 563/Dal 241 (předpokládám, že bude kurzová ztráta).

  • DPH
    15. 06. 2026

    Dobrý den,
    prosím o zodpovězení dotazu. Jsme základní škola, plátce DPH. Od letošního roku vybíráme poplatky od žáků na školní akce bezhotovostně prostřednictvím školního informačního systému EduPage. Pro zaúčtování plateb používáme účet 378. V účetnictví zaúčtujeme tyto účetní operace interními doklady a na jejich základě i v evidenci DPH. Nyní v rámci ekonomické činnosti objednáváme hromadně žákům sešity a následně jim je prodáváme. Předpis i platby probíhají opět bezhotovostně na poplatkový účet školy. Jako plátci DPH provádíme odpočet i odvod z tržby. Používáme účty 504 a 604. Bude i v tomto případě dostačující interní doklad s výpočtem DPH nebo je nutné si vystavit pro účely odvodu DPH jako škola daňový doklad?
    Děkuji za odpověď.

    Daňový doklad vystavovat nemusíte - viz §28 odst. 1 písm. a) ZDPH - jedná se o zdanitelné plnění uskutečněné pro fyzické osoby nepovinné k dani (nepodnikající fyzické osoby). Takže naprosto postačuje "interní doklad"

  • DPH
    11. 06. 2026

    Dobrý den,

    nyní v červnu jsme dostali fakturu v režimu PDP za elektroinstalační práce v hodnotě 490 000,- Kč, vystavenou 9.2.2026 a DUZP 2.2.2026. Mám podat dodatečné přiznání a následné KH za únor a nebo mohu fakturu uvést nyní v přiznání a KH za květen dle datumu doručení?

    Děkuji Vám za odpověď.

    Podle zákona o DPH - konkrétně ustanovení §104 ZDPH to můžete zahrnout do běžného přiznání (tedy nic nevylučuje ani podání dodatečného daňového přiznáné). Samozřejmě to do Kontrolního hlášení dávate s datem 9. 2. 2026 (DPPD). Přitom pokud byste měli zároveň nárok na plný odpočet DPH, tak Vám FU ani nemá co doněřit (§104 odst. 2). Pokud byste nárok na odpočet DPH neměli, nebo jen v částečné výši, tak jsme v §104 odst. 5. a 6 - tedy potenciálně zde vzniká úrok z prodlení - který by Vám FU musel vyměřit (možná to udělá, možná ne).

    Pokud ale na tuto situaci (kdy nemáte nárok na odpočet, nebo jen částečný nárok) podáte dodatečné daňové přiznání - tedy vznikne z něj nedoplatek - automaticky počítejte s tím, že úrok z prodlení bude u takovéto částky určitě vyměřen.

← Novější dotazy

Zobrazit

Hledání v dotazech

Tipy pro práci s dotazy

Acha obec účtuje s.r.o.

Na hlinách 1786/16, 18200 Praha 8

IČ: 27493091, DIČ: CZ27493091

Číslo účtu (úhrada registrací a kurzů): 2600160912/2010
Číslo účtu (úhrada publikací): 2500160931/2010

Vzdělávací instituce akreditovaná u MV ČR podle zákona č. 312/2002 Sb., č. akreditace AK/I-5/2018
Společnost je vedená v OR Městský soud v Praze, oddíl C, vložka 161619. Společnost je plátcem DPH od 1. 4. 2007

Návrh a tvorba webu