Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Ještě se zeptám na poslední dotaz ohledně školní družiny. Rodiče platí školné ve školní družině a paní ředitelka požaduje nechat zisk cca 10 tis. ročně, který jí spadne do provozu. Když se ptáme v okolí, nikdo to tak nedělá. Odpověď paní ředitelky, když jsem to nechtěla udělat a aby si družinářky na výtvarné potřeba a hry vyčerpaly všechny peníze, bylo mi řečeno, že stejně za vše odpovídá ona (paní ředitelka) a že už s těmi 10 tis. počítá v rozpočtu atd.
Děkuji za odpověď
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, ještě využiji posledního dne, nějak nestíhám, na dotazy - jak se má správně účtovat dotaze přes SZIF. Minulá paní účetní to má každý rok jinak?
asi se rovnou zeptám na nejsložitější případ
schválili nám dotaci od SZIF, peníze nám půjčila obec, na naši spoluúčast nám přispěli okolní obce a zbytek šel z provozu
Jak účtovat odpisy, přes které fondy?
Děkuji moc za odpověď
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
Potřebovala bych poradit s účtování u vyřazení majetku, který je vedený na účtu 032. Jedná se o výtvarný návrh a realizaci stěny – dekorace ve vestibulu knihovny (nebylo to součástí budovy). Toto dílo bylo pořízeno na základě smlouvy o dílo v roce 2004 za 60 000,- Kč (majetek nebyl odepisován). Z důvodu rekonstrukce celé budovy již dále nebylo toto dílo použitelné a nikdo o něj neměl zájem. Firma, která přebírala stavbu k rekonstrukci, byla pověřena k likvidaci tohoto díla. Zřizovatel s likvidací souhlasil. Prosím tedy o radu jak likvidaci kulturního předmětu zaúčtovat.
Předem děkuji za odpověď.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Příspěvková organizace (PO) má účetní odpisy budov ve výši 985 tis. Kč. Tyto účetní odpisy nejsou zřizovatelem kryty. Dle vyjádření paní účetní byly výnosově kompenzovány pouze ve výši 270 tis. Kč (zápisem 416/648) z důvodu dosažení nulového výsledku hospodaření v hlavní činnosti. Je tento postup správný? Lze tímto způsobem upravovat výsledek hospodaření?
Děkuji za odpověď
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Chtěla jsem se zeptat, jak je to s nákupem sladkostí určených jako odměny do soutěží např. v rámci Dne dětí apod. Lze tyto sladkosti proplácet z provozního příspěvku od zřizovatele? Dostala se ke mně informace, že by sladkosti měly být proplácené pouze z finančních darů účelově na to určených (např. od spolku žen apod.).
Pokud žádné takové finanční dary nemáme, lze sladkosti nakoupit z provozních peněz? Případně jsou nějaké jiné možnosti?
Děkuji.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, mám dotaz.
Jsme PO, zřizovatel obec. Máme uzavřenou smlouvu s jednou firmou o odběru potravin. Při odběru určitého množství potravin nám tato firma poskytne zboží, které nám vyfakturuje. Jedná se např. o kávovar, svářečka fólií, sada hrnců...atd.. Částka na faktuře za všechno toto zboží je 572 Kč. Musíme mít na tento majetek darovací smlouvu? V jaké hodnotě tento majetek zařadit do evidence?
Děkuji moc za odpověď.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, prosím o radu.
1/Jsme povinni jako organizace vyplatit zaměstnanci jízdné v rámci cestovního příkazu pokud nepředloží jízdenky např. je ztratí? Mám tuto skutečnost (ztráta jízdenky) uvést v cestovním příkazu zaměstnance?
2/ zaměstnanec je vyslán na pracovní cestu do zahraničí, na letiště/z letiště se dopraví s rodinným příslušníkem nebo jinou osobou. Tedy neprokáže doklad o nákupu jízdenek. Lze tedy jízdné neproplatit? Máme tuto situaci popsat v cestovním příkazu?
Děkuji moc za odpověď.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
V interním předpisu pro zřízené PO kraj stanovuje povinnost předchozího schválení přijetí účelově neurčeného i účelově určeného peněžního daru do rozpočtu PO a povinnost uzavření darovací smlouvy.
Dotaz zní: může PO z oblasti kultury využít pro financování své hlavní činnosti také veřejnou sbírku před crowdfundingové platformy (např. DONIO, Darujme.cz) a v případě, že ano, jak dostat tyto peníze do rozpočtu PO?
Podrobněji rozepisujeme následující možnosti:
1. Platforma Donio (https://donio.cz/)
Jak správně postupovat při sbírce přes Donio, například na vydání knihy, požadovaná částka 250 000,- Kč? V bodech je kombinace návrhu postupu s otázkami, které nás při tom napadají.
• Jedná se o účelový dar od jednotlivých dárců, částky od dárců vybírá Donio a po vybrání sepíše smlouvu s PO na základě, které nám vybrané finance zašle. Jak správně postupovat, aby PO splnila povinnosti stanovené interním předpisem a a měla předchozí souhlas zřizovatele? Před zahájením sbírky na stránkách Donia si nechat schválit zřizovatelem přijetí účelového daru?
• Po ukončení sbírky uzavřít s Donio darovací smlouvu na vybranou částku (která se může lišit od původně předpokládané částky)?
• Finanční částku na základě darovací smlouvy PO zaúčtuje do rezervního fondu jako přijetí daru. Užitím daru z rezervního fondu pokryji náklady na vydání knihy.
• Dárci mohou přispět s tím, že za svůj příspěvek obdrží výtisk knihy. Chápeme správně, že v tomto případě se nejedná ze strany PO o poskytnutí daru, který ze zákona PO poskytovat nesmí?
• Ostatní výtisky knih (vyrobené nad rámec těch, které si „dárci“ objednají jako odměnu na Doniu), navede PO na sklad a bude prodávat.
2. Jak postupovat u sbírek na jiných platformách? (HitHit.cz, Darujme.cz)
• Automaticky po skončení sbírky nám finance zašlou na náš bankovní účet. Není zde darovací smlouva. Lze přijmout dar i bez darovací smlouvy?
3. Jak postupovat u vlastních vyhlášených sbírek nebo transparentního účtu?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
běžně při TZ majetku se správně mezi zřizovatelem a PO stihne udělat předávací protokol v tom daném měsíci, kdy nastal den zařazení do užívání.
Nyní ale máme situaci, kdy zařazení do provozu TZ na svěřeném majetku PO bylo v 5/2025 (který je už uzavřený) a dodělává se předávací protokol ze zřizovatele na PO až nyní v červnu 2025, kde přiznáme zařazení do užívání u PO ale měsíc před.
Ve směrnici máme, že se předává TZ na PO okamžitě (nemáme ve zřizovacích listinách uvedené hodnoty majetku- nemusí být tedy změna zřizovacích listin)
Moje otázka zní: kdo má dopočítat odpis za červen (který by měl nastat při správném zařazení v 5/2025). Jestli zřizovatel, který předává o 1 měsíc pozdě spolu tedy s kartou majetku, kde by byl vidět již provedený odpis a PO by následovala odpisy od 7/2025, nebo má odpis dopočítat PO za měsíc užívání, protože TZ užívala ona a ne zřizovatel? Ten by předal jako vždy pouze hodnotu TZ bez odpisů?
Předem moc děkuji
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
Jsme základní škola, zřizovatel obec. Škola postupně plánuje opravit jednotlivé třídy, letos o prázdninách opraví první dvě. Prosím o radu, jak účtovat, zda jako opravu nebo spíš technické zhodnocení.
V těchto dvou třídách bude provedeno:
Nová elektroinstalace a světla – vše se bude vyměňovat za nové
Sádrokartonové podhledy – podhledy tam byly, ale budou také nové a navíc odhlučněné a zateplené
Výměna podlahy – lino za nové lino
Malování + zapravení stěn po elektrikářích + výměna umyvadel a baterií
Nově bude pořízena klimatizace, která tam dosud nebyla. Nevím, zda evidovat samostatně DHM, nebo je součástí budovy, tedy technické zhodnocení.
Žaluzie – původně byly v celé škole textilní žaluzie, účtované jako DDHM. Několik kusů, které byly zničené, se vyměnily za (vnitřní) horizontální žaluzie a ty máme také zaúčtované na DDHM. Dohledala jsem, že horizontální žaluzie by měly být součást budovy. Do tříd se budou dávat také tyto žaluzie, mám pokračovat a účtovat DDHM, nebo TZ budovy?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
V květnu 2025 nám byla schválena závěrečná zpráva projektu šablony OP JAK (projekt ukončen 12/2024). Za nesplněné jednotky jsme část dotace vrátili. I tak nám v rezervním fondu (na 414) z původní dotace zůstaly prostředky, za které si škola může koupit pomůcky. Když by se jednalo o investici (např. interaktivní tabuli) jak bude vypadat zaúčtování?
Musíme i v tomto případě žádat zřizovatele o souhlas s převodem z rezervního fondu do fondu investic? Děkuji za odpověď.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
zřizovatel v rámci, schválení závazných ukazatelů, stanovil příspěvkové org. (PO) účelově určený příspěvek na opravy ve výši 2,4 mil. Kč.
Přijatou fakturu za provedené opravy odešle PO zřizovateli a ten ji obratem pošle prostředky na její úhradu. Po té teprve PO uhradí fakturu dodavateli. PO většinou stanovený příspěvek na opravy v průběhu roku nedočerpá.
Jak se v tomto případě účtuje? Stačí pouze 241/672? Nebo přes 348, případně 384?
Předem děkuji za odpověď
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, mám dotazy týkající se majetku nad 40 tis. Předešlá paní účetní to účtovala nějak divně a po každé trochu jinak. Mohu se zeptat na správné účtování odpisů, proúčtování přes fondy
- obce nám přispívají každý rok na nákup majetku. Někdy je to investiční materiál, např. konvektomat
- někdy je to neinvestiční, např. gastronádoby za cca 142 tis., obce přispěly částkou 125 tis. a zbytek byl doplacen z provozu školy. Tak tady nevím, jak účtovat. Už to bylo v minulosti 2x a paní účetní to měla pokaždé jinak. Jak to má být správně?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
mám otázku ohledně vyřazení neodepsaného majetku. Na účtu 022 máme zařazený soubor majetku např. panely, sokly, atypické prvky, které patřily do místnosti, kde byla expozice. Tento prostor se teď bude rekonstruovat a asi soubor majetku nevyužijeme, pravděpodobně se i zničí a nebude funkční. Nicméně máme velkou částku neodepsanou cca 1 200 tis. Kč. Dala by se tato částka zaúčtovat na účet 042 a pak po rekonstrukci přičíst jako vedlejší náklad ke stavbě?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Pěkný den, prosím o kontrolu účtování:
pořizujeme informační dotykový panel, z toho hardware 139 tis a software 38 tis, zařadíme na 022 (viz dotaz z 5.12.2023), CZ-CPA 26.20.17, II. odp.skupina, na 8 let. Dále škola bude pořizovat elektronický čipový systém (zasílám nabídku prosím), zařadíme na 022, CZ-CPA 26.20.13, II.odp.skupina, na 8 let. Zaškolení dáme na účet 518, nebude vstupovat do PC.
Prosím, mám dotaz k stravnému: učitelky byly na školním výletu na 3 dny,
mohu prosím použít výpočet zkráceného stravného ? Škola obdržela na tuto akci fakturu za polopenzi a oběd, účtovala jsem na účet 518 (náklady na školní akce).
Děkujeme.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Acha obec účtuje s.r.o.
Na hlinách 1786/16, 18200 Praha 8
IČ: 27493091, DIČ: CZ27493091
Číslo účtu (úhrada registrací a kurzů): 2600160912/2010
Číslo účtu (úhrada publikací): 2500160931/2010
Vzdělávací instituce akreditovaná u MV ČR podle zákona č. 312/2002 Sb., č. akreditace AK/I-5/2018
Společnost je vedená v OR Městský soud v Praze, oddíl C, vložka 161619. Společnost je plátcem DPH od 1. 4. 2007
(preferujeme e-mailový kontakt)
Odborná pomoc
Ing. Ivana Schneiderová
Ing. Zdeněk Nejezchleb
Bc. Klára Vavrišinová
Kateřina Hudečková